دندان های شیری کودکان

دندان های شیری کودکان

دندان های شیری کودکان

دندان های شیری کودکان یکی از مهم ترین اعضای بدن در طول رشد انسان ها می باشد که در حفظ ساختار دندان های دائمی و بهداشت دندان هایی که تا آخر عمر جایگزین آنها خواهند شد، بسیار اهمیت دارد. در این مقاله می خواهیم به دندان های شیری کودکان بپردازیم و با معرفی آن، نکات مهمی را در اهمیت و حفظ و مراقبت از آنها بیان کنیم.

آشنایی با دندان های شیری کودکان

دندانهای برگریز- که معمولاً به عنوان دندانهای کودک ، دندانهای شیری ، دندانهای موقتی ، و دندانهای اولیه شناخته می شوند – اولین مجموعه از دندانها در رشد و نمو انسان و سایر پستانداران می باشند. آنها در مرحله جنینی رشد کرده و در فک ها ظاهر می شوند (یعنی در دهان قابل مشاهده می شوند). در دوران شیرخوارگی. آنها معمولاً از بین می روند و جایشان را به دندانهای دائمی تعویض می دهند ، اما در صورت عدم تعویض با دندان های دائمی ، می توانند سالها عملکرد خود را حفظ کرده و پایدار باشند.

امروزه حفظ و نگهداری از این دندان ها، یکی از مهم ترین وظایف پدر و مادر به عنوان والدین می باشد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

دندان های شیری کودکان

اهمیت دندان های شیری

در مورد اهمیت دندان های شیری کودکان نکات بسیار زیادی وجود دارند که اگر بخواهیم به توصیف آن و موارد اهمیت دندان های شیری بپردازیم، باید گفت:

مهم ترین اهمیت دندان های شیری در انجام وظایف اصلی شان به عنوان یک دندان یعنی جویدن می باشد.
همچنین این دندان ها در زیبایی ظاهری و و تکلم نقش مهمی دارند که می توانند بر حفظ و افزایش اعتماد بنفس کودکان موثر باشند.
اهمیت دیگری که می توان به دندان های شیری نسبت داد، این است که این دندان ها مانع از بی نظمی در دندان های دائمی می شود. این یکی از مهم ترین مواردی است که باید شما به عنوان والد کودک به آن توجه کنید که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.
دندان های شیری کودکان، فضای کافی برای رویش دندان های دائمی را فراهم می سازد.

دندان های شیری کودکان

مراحل رشد دندان های شیری

در مورد مراحل رشد دندان های شیری می توان یک رویه و فرآیند که در اغلب انسان ها مشترک است، بیان نمود که در مرحله نخست باید گفت دندانهای اولیه در مرحله جنینی زندگی انسان شروع به شکل گیری می کنند.

رشد دندانهای اولیه از هفته ششم پس از شکل گیری رشد دندان شروع می شود. این روند رشد دندان ها از قسمت های میانی فک شروع می شود و سپس دوباره به ناحیه های کناری فک گسترش می یابد.

تا زمانی که جنین هشت هفته باشد ، ده جوانه دندان در قوس های بالا و پایین وجود دارد که سرانجام تبدیل به یک دندان برگریز یا شیری می شود. این دندانها تا زمان فوران از فک در دهان شروع به رشد و شکل گیری می نمایند. دندان های اولیه در کل بیست دندان هستند که شامل:

  • ۲ دسته پنج عددی در قسمت های جلو
  • ۲ دسته ده عددی در هر قوس و کناره.

پیدایش این دندان ها در فک از سن شش ماهگی شروع می شود و تا سن ۲۵-۳۳ ماهگی ادامه می یابد. شکل زیر می تواند راهنمای خوبی در مراحل رشد دندان های کودک باشد.

دندان های شیری کودکان

عوارض عدم مراقبت از دندان های شیری کودکان

نکته مهمی که در این بخش لازم است به شما گفته شود، این است که این باور که ممکن است در اغلب ما وجود داشته باشد مبنی بر اینکه از آنجایی که دندان های شیری، دندان هایی موقتی هستند، اهمیت نداشته و نیازی به مراقبت از آنها نیست، از همه نظر غلط است.

از عوارض و مشکلاتی که در صورت عدم توجه به دندان های شیری کودکان می تواند ایجاد شود، باید به موارد زیر اشاره نمود:

– ایجاد اشکال در رویش دندان های دائمی در صورتی که این دندان های شیری در مدت زمان کمتر یا بیشتری در دهان بمانند.
– ایجاد ناهمگونی در رشد دندان های دائمی
– ایجاد ناهمگونی در ساختار ردیفی دندان ها در فک بالا و پایین
– برآمدگی و جلوزدگی دندان های دائمی که می تواند در اثر عادت های نادرست باشد
– حرکت دندان ها به سمت فضاهای خالی که می تواند در نهایت قوس یکپارچه دندان ها را بهم بریزد
و …

دندان های شیری کودکان

مراقبت از دندان های شیری در کودکان

مراقبت از دندان های کودکان شامل یکسری راه حل های اصلی می باشد که شما باید به عنوان والدین کودک به آنها توجه داشته باشید. این معاینات و مراقبت ها عبارتند از:

– مراقبت روزانه و مستمر از کودک: این مراقبت از چند نظر باید برای حفظ طول عمر دندان های شیری و ساختار آنها انجام شود. این مراقبت ها باید از نظر تغذیه مناسب، آموزش عادات غذایی صحیح به آنها، عادت دادن کودک به مسواک زدند و استفاده از دهانشویه در آخر هر شب، جلوگیری از عادت های غلط از جمله مکیدن انگشت یا گازگرفتن لب و هر عادتی که منجر می شود تا ساختار دندان های شیری و در ادامه آنها ساختار دندان های دائمی به هم بریزد.
– معاینات دوره ای که باید در این مورد، والدین کودک خود را برای پایش آنها از نظر سلامت دندان به متخصص دندانپزشکی کودکان در این حوزه ارجاع دهند.

به اشتراک گذاری:

Leave comment