رادیولوژی دندان کودکان

رادیولوژی دندان کودکان

رادیولوژی دندان کودکان

حساسیت بالایی در خصوص بهداشت دهان و دندان کودکان و نوجوانان وجود دارد. به همین دلیل تجویز راه های درمانی و ارائه ی مراقبت های ویژه ی بهداشتی بایستی توسط دندانپزشکان خبره انجام شود. اما رادیولوژی دندان کودکان جزء جدیدترین امکانات درمانی و تشخیص مشکلات دهان و دندان در حوزه ی دندانپزشکی به حساب می آید. تشخیص سریع تر و دقیق تر ناسالمی های دندان کودکان به واسطه ی رادیولوژی دندان پیشرفت بزرگی در حوزه ی دندانپزشکی کودکان به حساب می آید.

کاربرد رادیولوژی دندان در دندانپزشکی

گاهی وقت ها مشکلات ریشه ایی و یا ناسالمی هایی در دندان و لثه پیش می آید که تشخیص آن با چشم غیر مسلح برای دندانپزشک سخت است. رادیولوژی در این مواقع کمک بسیار بزرگی را برای تشخیص این ناسالمی ها انجام می دهد. از آنجایی که اشعه ی ایکس در رادیولوژی دندان کودکان دخیل است، تجویز آن بعضا ریسک به حساب می آید. اما کلینیک های دندانپزشکی مجهز از دستگاه های رادیولوژی پیشرفته ایی که اشعه ی ایکس کمتری در آن دخیل است استفاده می کنند. با اینکه گزینه های مختلفی برای تشخیص بیماری های مربوط به دندان وجود دارد، اما رادیولوژی یکی از دقیق ترین و سریع ترین گزینه ها است که در موارد اورژانسی کاربرد بالایی دارد.

رادیولوژی دندان کودکان

نحوه ی کارکرد رادیولوژی دندان کودکان

دستگاه های رادیولوژی معمولی و ساده در نهایت عکس های دو بعدی از دندان را نمایش می دهند. اما دستگاه هایی که پیشرفته هستند با نمایش عکس های سه بعدی دارای دقت و کیفیت بالاتری در تشخیص سلامت دندان می باشند. رادیولوژی CBCT یکی از معروف ترین و با کیفیت ترین نوع رادیولوژی دندان است. اما به دلیل شدت زیاد اشعه ی ایکس در آن، این روش را برای کودکان استفاده نمی کنند. انجام ایمپلنت و یا جراحی های فک و دندان کاربرد رادیولوژی دندان را دو چندان می کند. تصاویری که بعد از رادیولوژی دندان کودکان گرفته می شوند باعث می شود دندانپزشک بتواند محل دقیق جای گیری ایمپلنت یا مشکلات لثه و ریشه ی ئنئان را به خوبی تشخیص دهد. علاوه بر این این روش یک نوع پیشگیری نیز به حساب می آید. خوشبختانه با توجه به پیشرفته بودن تکنولوژی و کلینیک های دندانپزشکی مخصوص کودکان، این امکان وجود دارد تا بدون دغدغه حداقل سالی یک بار رادیولوژی را انجام داد تا از مشکلات احتمالی مانند پوسیدگی و آبسه کردن دندان کودک باخبر شد و از آن جلوگیری کرد.

رادیولوژی دندان کودکان

توصیه هایی در خصوص رادیولوژی دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان باید از همان ابتدا صورت گیرد. در غیر اینصورت پوسیدگی دندان، افتادن زودهنگام دندان، عفونت لثه و در نهایت کج و کولگی دهان و فک پیش می آید. بیشترین دندان هایی که در کودکی در معرض این خطرات هستند، دندان های شیری کودکان می باشند. بنابراین انجام رادیولوژی برای دندان های شیری این امکان را فراهم می کند تا در صورت وجود مشکل، نسبت به درمان سریع اقدام نمود. این کار باعث می شود دندان ها زیباتر و در جای مناسب خود رشد کنند. بنابراین از هزینه های اضافی مانند جراحی فک و دندان جلوگیری می شود.

رادیولوژی دندان کودکان

آیا رادیولوژی دندان هزینه ی زیادی را متحمل می شود؟

بهترین دندانپزشکی کودکان با ارائه ی خدمات قبل از درمان هم مشاوره های رایگان را در خصوص بهترین روش درمانی دندان کودک تان ارائه می دهد و هم تمامی هزینه های برآورد شده را برای شما تخمین می زند. سایت دکتر الهام توکلیان با بررسی تخصصی بیماری های دهان و دندان کودکان توانسته یکی از موفق ترین سایت ها و کلینیک ها در حوزه ی دندانپزشکی کودکان باشد. بسته به نوع رادیولوژی که انجام می شود این هزینه نیز متغیر است. اما بهترین نوع رادیولوژی برای دندان کودکان، رادیولوژی پانورکس می باشد که دارای مدت زمان کمتر و اشعه ایکس کمتری است. این رادیولوژی که اصطلاحا به آن OPG نیز می گویند به صورت تخمینی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان هزینه بردار است.

رادیولوژی دندان کودکان

خطرات احتمالی در خصوص رادیولوژی دندان

خانواده ها اکثرا استرس این را دارند که مبادا با انجام این کار آسیب ها و عوارض جانبی برای کودکان پیش آید. اما این نگرانی ها پس از تجویز پزشک و اطمینان خاطر در خصوص دوز پایین اشعه ی ایکس کمتر می شوند. معمولا دندانپزشکی هایی که کار تخصصی بررسی، درمان و مراقبت از دهان و دندان کودکان را انجام می دهند بهترین گزینه برای درمان دندان های کودک تان می باشند.استفاده از این روش در کلینیک های غیر تخصصی با دقت کمتری و به وسیله دستگاه های رادیولوژی مخصوص بزرگسالان انجام می شود. کلینیک های دندانپزشکی کودکان اطلاعات دقیقی را در خصوص میزان خطرات احتمالی هر چند اندک، پس از رادیولوژی دندان در اختیار خانواده ها قرار می دهند.

به اشتراک گذاری:

Leave comment