روکش دندان کودکان

روکش دندان کودکان

روکش دندان کودکان

روکش دندان کودکان یک لایه محافظتی است که به راحتی می تواند دندان های آسیب دیده کودکان را در برابر پوسیدگی های شدیدتر، ترک خوردگی ها، بدرنگ بودن و بسیاری مشکلات دیگر حفظ کند. بنابراین امروزه این فرصت برای والدین پیش آمده است تا با استفاده از انواع روکش دندان کودکان بتوانند از دندان های شیری فرزندان خود نگهداری کرده و سلامت دندان های دائمی آنها را در کنار ظاهری زیباتر برای آنها به وجود آورند.

چگونه از دندان های فرزندمان مراقبت کنیم؟

دندان های شیری از جمله بخش های آسیب پذیر بدن هر کودکی به حساب می آید که ممکن است در اثر وارد آمدن فشار دچار ترک خوردگی، شکستگی و یا لب پریدگی شوند و در مواقعی حتی ممکن است از چندین سطح پوسیده شده و یا بدرنگ باشند و یا دندان ها در سطح نامتناسبی از یکدیگر قرار گرفته باشند. البته گاهی اوقات نیز به دلایل مختلفی مانند عفونت های ریشه ای، دندانپزشکی اطفال مجبور به عصب کشی دندان می شود که در چنین مواقعی والدین می توانند با کمک یک متخصص دندانپزشکی کودکان با استفاده از روکش دندان کودکان مشکلات به وجود آمده را با کمترین هزینه برطرف نمایند و ضمن حفظ سلامت دهان و دندان فرزندان خود چهره زیباتری را برای کودکان به وجود آورند. البته توجه داشته باشید که انجام این عمل می اند توسط روکش های مختلفی صورت بگیرد.

روکش دندان کودکان

انواع روکش دندان کودکان

از آنجایی که کودکان در زمان خردسالی نمی توانند به درستی از دندان های خود مراقبت کنند بنابراین دندان های آنها همیشه در معرض آسیب های جدی قرار دارد که گاهی اوقات این آسیب ها می تواند مخاطرات جدی را بر لثه کودک وارد کند و سلامت دهان و دندان وی را در بزرگسالی با مشکلات جدی رو به رو سازد.بنابراین شما در مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی کودکان بسته به نوع آسیب دیدگی دندان های شیری کودک و انتخاب گزینه روکش دندان با چندین نوع روکش برخورد خواهید داشت. مانند:

۱- روکش استیل ضد زنگ

۲- روکش استریپ کامپوزیتی

۳- روکش استیل ونیری

۴- روکش زیرکونیوم

که در این میان روکش استیل ضد زنگ جزو کاربردی ترین و ارزان ترین روکش های دندان به شمار می آید که به علت استحکام بالا می تواند روکش بسیار ایده الی برای دندان های آسیا باشد. روکش کامپوزیتی یا همام روکش پلاستیکی به دلیل همرنگ بودن با دندان های کودکان می تواند برای روکش کردن دندان های جلو بسیار مناسب باشد. روکش استیل ونیری از مقاومت بالایی برخوردار است و در برابر رطوبت دوام بسیار بالایی را از خود نشان می دهد، روکش زیرکونیوم جزو زیباترین روکش دندان کودکان است که در لثه کودکان هیچ نوع حساسیتی را ایجاد نمی کند.

روکش دندان کودکان

چه موقع روکش دندان کودکان لازم است؟

همیشه والدین از دندانپزشکی اطفال این سوال را دارند که چه زمانی کودک آنها می تواند کاندیدای انجام روکش دندان باشد؟ در حقیقت زمانی که فرزند آنها دچار مشکلات ذیل باشد می تواند با کمک روکش کردن دندان های شیری آنها کمک بسزایی را برای سلامتی فرزند خود انجام دهند.

_ کودک به علت درد دندان و یا تیزی دندان در جویدن غذا توانایی لازم را نداشته باشد

_ به علت نامرتب بودن دندان ها و یا استفاده از قطره آهن و تیرگی دندان ها کودک ظاهر نامناسبی داشته باشد

_ بوی بد از دهان کودک استشمام شود

_ فضای کافی برای رویش دندان های دائمی وجود نداشته باشد

_ پوسیدگی دندان در حال پیشروی باشد و یا پوسیدگی دندان باعث عفونت لثه در کودک شده باشد

روکش دندان کودکان

تا چه زمانی روکش دندان کاربرد دارد؟

گاهی اوقات یک دندانپزشک کودک به علت بی قراری کودکان از درد دندان و یا جلوگیری اثرات مخرب پوسیدگی های آنها بر دندان های دائمی تنها راهکار درمان را استفاده از روکش دندان می داند که در چنین حالتی تنها یک لمینت دندان می تواند از باقیمانده تاج دندان محافظت کند و تا هر مدتی که دندان شیری در دهان کودک وجود داشته باشد آن هم به عنوان محافظ دندان در دهان باقی بماند. خوب است بدانید روکش دندان کودک یا همان لمینت دندان کودک هیچ مانعی برای ارتودنسی نمی باشد.

روکش دندان کودکان

بهترین دندانپزشک اطفال

دندانپزشکان اطفال زیادی در کشورمان وجود دارند که به خوبی می توانند این کار را تنها در یک جلسه بدون وجود هیچ احساس دردی در فرزندان دلبند شما انجام دهند که در بین آنها دکتر الهام توکلیان یکی از دندانپزشکان حاذق است که می تواند در کمترین زمان روکش مناسبی برای دندان های شیری یا دائمی کودکان شما را آماده ساخته و با استفاده از مواد بی حسی در مطب آن را در بالای لثه کودک جای گذاری کند.

به اشتراک گذاری:

Leave comment