متخصص دندانپزشکی کودکان

متخصص دندانپزشکی کودکان

متخصص دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان یکی از مهمترین شاخه های تخصصی علم دندانپزشکی بوده و در چند سال اخیر یکی از پرطرفدارترین گرایش های تخصصی در این رشته به شمار می‌آید. این تخصص در یک دوره سه ساله پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی کسب شده و بر مهارت های مهمی چون نحوه چکاب دندان‌ها، استفاده از تجهیزات دندانپزشکی و اصول مراقبت و ترمیم دندانهای شیری و دائمی در کودکان متمرکز می باشد.

اهمیت دندان های شیری

برخلاف باور اشتباه بیشتر مردم، حفظ دندان های شیری و توجه به بهداشت آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده در حفظ زیبایی، کمک به هضم و عمل جدیداً دارای نقش های مهم تری نیز می باشد. رسیدگی به موقع به دندان‌های شیری مانع از بروز مشکلات جدی و جبران ناپذیری در بزرگسالی شده و از بد شکلی های ایجاد شده در آنها پیشگیری خواهد نمود.

دندان های شیری یک راهنما جهت رویش صحیح دندان‌های دائمی بوده و نقش بسیار مهمی در تشکیل و استحکام دندان های بزرگسالی خواهند داشت. از این‌رو تخصص دندانپزشکی کودکان اهمیت بسیار زیادی داشته و از آسیب های دندانی در دوران بزرگسالی پیشگیری خواهد نمود.

متخصص دندانپزشکی کودکان

وظایف دندانپزشک کودک

دندانپزشک کودک از ۶ ماهگی تا زمان رویش دندان‌های دائمی مسئولیت ارائه خدمات آموزشی به والدین و ارائه خدمات درمانی برای کودکان را بر عهده داشته و تضمین کننده سلامت و بهداشت دهان و دندان در کودکان خواهد بود.

متخصص دندانپزشکی کودکان

آموزش های دندانپزشکی کودک

بخش بسیار مهمی از دندانپزشکی اطفال مربوط به آموزش های بهداشتی و مراقبتی بوده و شامل روش های صحیح مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و رژیم غذایی مناسب و تاثیر گذار در رویش و استحکام دندان های دائمی می باشد. این آموزش ها توسط دندانپزشک کودک در حضور والدین انجام شده و نقش بسیار مهمی در افزایش آگاهی والدین در خصوص اهمیت سلامت دندان‌های شیری خواهد داشت.

تشخیص، پیشگیری و درمان

پوسیدگی های خفیف تا شدید یکی از مشکلات اصلی در دندان‌های شیری بوده و به دلایل متفاوتی مانند مصرف بیش از حد شیرینی جات و خوراکی های قندی، بی توجهی به اصول بهداشتی و عدم استفاده از نخ دندان ایجاد می گردد. دندانپزشکی کودکان با تمرکز بر روش های پیشگیرانه، سعی در کاهش ریسک ابتلا به پوسیدگی های دندانی داشته و از تخریب کامل دندان ها پیشگیری می نماید. تحقیقات علمی و پژوهشی در این زمینه نشان دادند که چکاپ دندانهای شیری از ۶ تا ۸ ماهگی آغاز شده و در صورت تشخیص مشکلات دندانی از جمله پوسیدگی های دندانی، درمانهای موثر آغاز خواهد شد

متخصص دندانپزشکی کودکان

درمان های تخصصی دندانپزشکی کودکان چیست؟

از بهترین درمانهای تخصصی در علم دندانپزشکی کودکان پر کردن دندان های پوسیده ترمیم عصب کشی و روکش بوده و در شرایط خاص مانند وضعیت جسمانی نامناسب کودک، بیماری های زمینه ای، اضطراب و بیقراری شدید از بیهوشی عمومی جهت انجام اقدامات درمانی استفاده خواهد شد

متخصص دندانپزشکی کودکان

درمان های نوین در دندانپزشکی کودکان چیست؟

امروزه با توجه به پیشرفت و گسترش روش های درمانی نوین پیشگیری از بروز مشکلات جدی در دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی یافته و مورد استقبال والدین قرار گرفته است.

۱- فلوراید تراپی

تراپی یا همان درمان با فلوراید یکی از روش‌های بسیار مهم و موثر در پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندانی بوده و منجر به افزایش طول عمر دندان به ویژه دندان های حساس و آسیب دیده خواهد شد. در این روش، فلوراید به عنوان یک عنصر تقویتی منجر به جایگزین شدن مواد مغذی داخل دندان ها شده و ایجاد پوسیدگی های شدید پیشگیری خواهد نمود.

۲- فیشور سیلانت

دیگر از روش های بسیار موثر در پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندانی استفاده از فیشورسیلانت است این ترکیب بر روی شیار های موجود در سطح جونده دندانهای کودک قرار گرفته و با پر کردن این فضا مانع از باقی ماندن و تجزیه شدن ذرات غذایی در سطح دندان ها و ایجاد پوسیدگی می گردد.

۳- ارتودنسی پیشگیری

جنسی پیشگیری از جمله روش های موثر در پیشگیری از رویش نامرتب دندان های دائمی در کودکان می‌باشد. ارتودنسی پیشگیری و وسیله‌ای جهت ایجاد فاصله مناسب مابین دندان های اطراف دندانی است که زودتر از موقع اصلی آن از دست رفته و منجر به ایجاد یک فضای خالی در ترتیب دندان ها شده است. استفاده از ارتودنسی پیشگیری در دندانپزشکی کودکان اهمیت بسیار زیادی داشته و مانع از رشد ناصحیح نامرتب دندان دائمی در بزرگسالی کودک خواهد شد.

۴- روکش دندان های شیری

روکش دندانی یکی از روش های درمانی در ترمیم و نگهداری طولانی تر دندان های شیری در دندانپزشکی کودکان بوده و در مواقع آسیب ها و تخریب های شدید دندانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در این روش، سطح دندان با استفاده از یک پوشش فلزی پوشانده شده و مانع از تخریب کامل دندان خواهد شد.

به اشتراک گذاری:

Leave comment